Preloader perníček animace

7 důvodů proč začít s BJJ, grapplingem a bojovými sporty právě teď v roce 2024!

BJJ_hod

Máte volný čas a chcete se začít hýbat a sportovat. Jenomže jaký sport si vybrat? Lákají vás bojové sporty? Rádi koukáte na galavečery organizací jako OKTAGON MMA, UFC, ONE FC a dalších? Chcete se umět ubránit? Nějak odreagovat? Nebo jen dostat do formy? Zkusit něco nového? Netradičního? Pohyb a sport by neměl být jednorázovou záležitostí, nýbrž celoživotní součástí nás všech. Jak se říká ve zdravém těle zdravý duch. Podíváme se na 7 důvodů proč brazilské jiu jitsu a bojové sporty jako takové jsou právě pro vás!

HLAVNÍ DŮVODY

  1. Mentální hygiena
  2. Zlepšení fyzického zdraví – dostaňte se do formy!
  3. Komunita
  4. Sebeobrana
  5. Cestování & zážitky
  6. Vlastnosti a přístupy
  7. Zábava

Možná vám teď hlavou vrtá – jak vůbec s bojovými sporty začít, kde, jestli nepočkat až na nový rok a dát si to jako předsevzetí, nepotřebuju se nejdřív dostat do formy nebo přestat s kouřením a spoustu dalších obdobných myšlenek. Na to nemám jednodušší odpověď – začněte právě teď! Nikdy nebude ideální doba na to začít, vždy budeme muset všichni z nás řešit osobní, finanční, rodinné a další problémy, což se ale nevylučuje s tím, že bychom je museli nejprve vyřešit a až potom teprve začít chodit. Ba naopak! Je dost pravděpodobné, že právě nový koníček v podobě například bojového sportu vám pomůže a to ať už po fyzické či mentální stránce, nebo rovnou s daným problémem. No a jestli se ptáte, jak s bojovými sporty nebo kde začít, tak můžete například v Choketopus gymu. Další možnosti/tipy rozeberu v budoucím blogu. No a teď už se pojďme vrhnout na to, proč právě teď s bojovými sporty a grapplingem jako takovým začít!

MENTÁLNÍ HYGIENA

Všichni to známe… Pohádali jste se, v práci nestíháte, připravujete se na důležitou zkoušku, musíte vyřešit datum odjezdu, kamarádům jste slíbili, že půjdete na večeři, kdo pohlídá domácího mazlíčka? Zvýšili mi nájem, měl bych tohle a támhleto,… 

Každý z nás má nějaké starosti, povinnosti, věci, které potřebuje vyřídit, vyřešit či zažít. A třeba taky ne, třeba se stane něco nečekaného jako rozchod partnera, úmrtí blízkého, nebo třeba jen že vás někdo naštve po cestě MHDečkem, nebo vás něco případně někdo vyvede z míry. To vše může být občas velmi těžké dostat z hlavy. Existuje spousta způsobů, jak tyto stavy lze ventilovat. Některé z nich však mohou být neefektivní viz koukání na netflix, scrollování na instagramu, pití alkoholu, kouření cigaret, koukání na porno, přejídání se zmrzliny, braní antidepresiv a další… Důvod proč tyto věci nefungují je tím, že poskytují pouze krátkodobé uspokojení. Jakmile vystřízlivíte, vypnete telefon popřípadě televizi, tak možná budete chvíli spokojeni, ale brzy se nejspíš dostanete do stejného nebo do možná ještě horšího mentálního stavu, než v jakém jste byli předtím. 

Existují však lepší způsoby, které vám především dlouhodobě vyčistí hlavu nebo přinejmenším zlepší váš mentální stav. Problémem oproti krátkodobým řešením je ten, že to vyžaduje nějaké úsilí danou činnost dělat. Navíc jelikož tyto aktivity působí dlouhodobě, tak i dobrý pocit z nich získáme většinou až po nějaké době. Nejsou tedy tak návykové jako ty krátkodobé a uspokojení z těchto aktivit není hned. O to víc je pak těžší přejít z krátkodobých aktivit/činností na ty dlouhodobé a dlouhotrvající – ty dobré. Do této kategorie patří meditace, dechová cvičení, jóga, běh, veškeré fyzické aktivity, čtení a spousta dalších. 

Každému z nás bude sedět něco jiného – pro někoho to bude jóga, pro druhého tanec a pro třetího střelba no a pro mě to jsou bojové sporty a to konkrétně grappling, brazilské jiu jitsu popřípadě wrestling. No a proč? Protože u bojových sportů jsem schopný kompletně vypnout! U ostatních aktivit to jde taky, ale pokud mne opravdu něco tíží, tak to většinou nedokážu jen tak spustit z hlavy a to často ani při jitsu… do chvíle než začnou sparringy. To je asi největší rozdíl oproti ostatním aktivitám. Při opravdu tvrdém sparringu nemáte a vlastně ani nemůžete mít čas myslet na něco než na sparring samotný. Viz když se podíváme na maslowu pyramidu potřeb – ve spodních patrech bude bezpečí a jistota, popřípadě fyziologické potřeby a až výše budou sociální vztahy/potřeby a podobně. No a pokud si to vezmeme prakticky, tak když na vás letí pravý hák, někdo vás škrtí límcem od kimona, zvedne do vzduchu a hází, nebo vás zalehne člověk o 30 kilo těžší, tak mi věřte jedno – opravdu nebudete myslet na to, že jste někomu zapomněli popřát k narozeninám. V tuhle situaci bude vaše tělo ve stavu přežití a boje, kdy budete řešit ty problémy, které jsou akutní. Tímto vás nechci zastrašit, abyste se báli bojových sportů. Toto jsou jen příklady. Pevně věřím, že pokud trénujete v kontrolovaném prostředí, kde máte daná pravidla jako možnost se vzdát, tak se vám nic nestane a bojové sporty jako takové jsou naprosto bezpečné.

Kdybych měl tuto část shrnout, tak nikdo nejsme dokonalý. Každý z nás občas, ať už chtě nebo nechtě, otevře instagram, půjde se o víkendu s kamarády napít, koukne na film a podobně. Ale měli bychom se snažit co nejvíce eliminovat tyto krátkodobé aktivity a zaměřit se spíše na ty dlouhodobé.

brazilské jiu jitsu jako terapie

ZLEPŠENÍ FYZICKÉHO ZDRAVÍ - DOSTAŇTE SE DO FORMY!

Grappling stejně jako téměř každý sport Vám zlepší zdraví. Kromě toho mentálního ventilu, kterým bojové sporty ale i sporty ostatní disponují, se nadřete hodně i fyzicky. Obzvlášť pokud budete spárovat. Pevně věřím, že i když budete v sebelepší fyzické kondici, tak při sparringách bez předešlých zkušeností v bojových sportech budete K.O. během pár minut. Ucítíte naprosté vyčerpání společně s únavou svalů, které jste doposud necítili a možná ani nevěděli, že je máte. Zároveň ale budete pociťovat štěstí a dobrou náladu v podobě vyplavujících se endorfinů.

Během tréninků grapplingu určitě po určité době posílíte všechny partie – při guard retenci to bude břicho a ruce, při guardpassingu nohy a při jakémkoliv tahání na sebe a případném sweepování i záda. Zaručeně se vám po určité době posílí i úchop. Schválně si zkuste někdy zaspárovat s hobbíkem a následně s wrestlerem – ten rozdíl v úchopu bude první věc, která vás zaujme a rozpoutá vaši pozornost natolik, že si ani nevšimnete, že už letíte vzduchem. 

Kromě silových atributů rozvíjí brazilské jiu jitsu i kondici. A to jak tu aerobní, tak anaerobní. Tréninky, sparringy a zápasy většinou probíhají po poměrně dlouhý časový úsek. Tréninky standardně trvají přes hodinu, sparringy mají několik kol a na turnaji taky většinou nejste jediní v kategorii, tudíž máte vícero zápasů během dne. Z toho všeho vyplývá, že kdykoliv se vám uklidní dech mezi zápasy, při pauze mezi sparringovými koly nebo během nácviku technik, tak zapojujete spíše aerobní část. Anaerobní kondici zlepšíte primárně během zápasů na turnaji, případně sparringů, kdy intenzita bude dost pravděpodobně dosahovat hodnot jako při intervalových cvičeních nebo silovém tréninku. Samozřejmě tu existují i varianty, kdy se sparring odehrává v pomalejším klidnějším tempu a můžeme ho zařadit jako aerobní. Stejně tak ve výjimečných případech i zápas. Tam je to však méně časté – stres, mentální nastavení, tah na branku, vyšší tepová frekvence a další budou věci, které přispívají spíše ke zlepšení anaerobní kondice.

Důležité je však zmínit, že pohyb jako takový (ať už v podobě BJJ nebo jiného sportu) je jen jeden z pilířů k opravdovému zdraví a správné životosprávě (nebo třeba vysněnému pekáči buchet, který se ovšem nemusí rovnat zdravému tělu). Určitě je potřeba, a vřele vám to doporučuji, dát si postupně do pořádku věci jako spánek, hydrataci, výživu (složení a původ produktu), rodinné vztahy a další. Nicméně grappling a sporty jako takové mohou do značné míry pozitivně ovlivnit tyto ostatní pilíře pro zdravý život. 

KOMUNITA

Chtěli byste někam zapadnout bez ohledu na váš plat, postavení, názory, váhu, minulost, výšku, barvu pleti, náboženství a další vlastnosti? Pak brazilské jiu jitsu bude jedna z možností jak na to. Atmosféra ve zdravě fungujících gymech bude prostě skvělá. Každý vás přivítá s úsměvem, plácne si s vámi, pomůže vám a podobně. To je samozřejmě idylka, avšak přijde mi, že ve spoustě gymech to tak opravdu je. A čím to je, že se spolu dokáží bavit lidé s naprosto odlišnými názory či postoji? 

Můj názor je takový, že to bude do značné míry ovlivňovat fyzický kontakt, nebezpečí submisí a sparring. Fyzický kontakt určitě prolomuje několik bariér. Představte si, kolikrát se někoho jakkoliv dotknete při každodenních činnostech ať už to bude v práci, při online meetingu, nákupu kávy nebo procházce po ulici. Předpokládám, že absolutně vůbec nebo minimálně a drtivá většina z toho bude působit tak trochu bez emocí, neempaticky, či odtažitě. Pro představu by si stačilo jenom vzpomenout na období lockdownů, kdy každý z nás pocítil jakýsi nedostatek sociální kontaktu. No a proč fyzický kontakt postupem času rozpovídá i toho nejstydlivějšího člověka na zemi? Myslím si, že za to může oxytocin – hormon, který je známý pro posílení vztahu mezi lidmi. Právě ten se vyplavuje při dotyku. 

Pod nebezpečím submisí mám na mysli to, že kdykoliv budete spárovat nebo i zkoušet techniky s parťákem, tak mu musíte plně důvěřovat. Důvěřujete mu, že vám nezlomí ruku jakmile odplácáte nebo že to nasazené škrcení pustí, abyste neztratili vědomí a podobně, příkladů je mnoho. Myslím si, že tento fakt si většina atletů ani neuvědomuje, ale věřím, že to je jeden z mnoha důvodů, proč si lidé v gymech věří a atmosféra je taková jaká je.

Poslední významný faktor a možná ten nejdůležitější je sparring. Sparring je unikátní v tom, že při něm nemáte čas přemýšlet a to obzvlášť pokud je intenzivní, popřípadě zahrnuje údery (MMA, box, atp.). Proč je to tak důležité? Protože spousta lidí má jakousi sociální masku a někdo jich má i víc, kdy v práci si můžou hrát na tvrdýho drsňáka, který se z ničeho nesloží, doma na chudáčka, který nic nezvládá a mezi přáteli na kliďase. Při sparringu nebude na nic z toho čas. Budete se snažit zbavit crossfacu, rychle eliminovat parťákův pokus o guardpass a rovnou se snažit zaútočit nebo naopak rychle odklepat submisi, aby se vám nic nestalo. Po sparringu tak dost často budete popadat dech, cítit jak vám tuhnou ruce a rozhodně nebudete myslet na to, jestli jste měli říct při příchodu do gymu místo nežného “Ahojda” tvrďácké “ZDAR”. Každý z nás se pak chová tak, kým opravdu je. 

Občas je pak pozoruhodné pozorovat, jak známá osobnost, člověk s vysokým postavením nebo dobře placenou prací ve středním věku poslouchá středoškoláka nebo vysokoškoláka pomocí jakého nástupu na D’arce choke ho vlastně uškrtil. Všechny tyto sociální bubliny a postavení se tak bortí a nezáleží na nich. 

Po trénincích se dost často uskutečňuje jakýsi debatní kroužek, kdy si lidé povídají o tom, co se jim stalo přes den, jaký trable právě teď řeší, kdo je uškrtil a podobně. Vše je v přátelské atmosféře a jen to, že se to děje, je energizující. Dost pravděpodobně to nastává díky endorfinům (hormon štěstí), které se po náročných kolech těžkých sparringů vylučují jeden za druhým.

SEBEOBRANA

Všechny rvačky skončí vždycky skončí na zemi. Ať už někdo někoho hodí nebo když jeden druhé knockoutuje – ve všech případech skončí boj na zemi. BJJ Vám do značné míry vybuduje sebevědomí, díky kterému pak v těchto situacích máte chladnou hlavu a rozmýšlíte s rozvahou. Nejrozumnější věc by byla samozřejmě utéct, což ve většině případů můžete. Kdy se to ale změní? Když Vás člověk chytne za bundu, ruku, do kravaty, cokoliv… To je čas, kdy na scénu přichází právě váš trénink – potřebujete se zbavit gripu, vytrhnout efektivním způsobem svou ruku, nebo hodit útočníka na double leg, vzít mu záda a podobně. Tuto myšlenku zmiňoval Jocko Willink v jednom ze svých podcastů a nemůžu s ní více než souhlasit. 

Při sebeobraně se grappling hodí i z legislativního důvodu. Určitě bude rozdíl, jak by případný soud/policisté pohlíželi na to, že jste druhému člověku pohmoždily/zlomily žebra, nos a podobně z od vás inkasujících úderů, oproti tomu, když jste ho zpacifikovali a kontrolovali v armbaru/kimuře/RNC bez žádných významnějších zranění. 

Tímto bych nechtěl propagovat ani nějak zvelebovat pouliční rvačky a další vyhrocené setkání, ba naopak. Vždy si myslím, že nejlepší věc, kterou můžete udělat je se omluvit, ustoupit, utéct – prostě se snažit zamezit konfliktu a v ideálním případě se mu vyhnout obloukem, aby nemohl ani začít. Zároveň chci ale říct, že jakýkoliv trénink bojových sportů Vám bude v případné sebeobraně více než užitečný.

Sebeobrana

CESTOVÁNÍ & ZÁŽITKY

Pokaždé když plánuji cestu někam do zahraničí anebo i po ČR, tak jednu z prvních věcí, kterou řeším je nejbližší gym od místa, kde budu a snažím se vymyslet jak a kdy bych tam zašel na trénink. Jeden z důvodů určitě bude ten, že se chci každý den hýbat. Mimo to je to ale i jedna z nejlepších možností, jak zjistit výtečné restaurace v okolí, jaké věci nesmím jako turista vynechat a další. Ve většině akademií jsou lidé přátelští a berou vás jako cennou návštěvu, které rádi s čímkoliv pomohou. 

Pokud cestujete delší dobu (v řádu měsíců a výše), nebo třeba studujete na škole v zahraničí, tak hledání přátel a blízkých může být poměrně dost náročné. Navštívení BJJ akademie s tím může do značné míry pomoci, především s prolomením bariér a stydlivosti viz část Komunita. To stejné se mi stalo, když jsem byl na zahraniční stáži v Londýně. V jedné akademii mě přivítali s otevřenou náručí a úsměvem, obzvlášť když mě opakovaně začali vídat každý den. Se vším mi pomohli a bylo o mě dobře postaráno. Na konci stáže jsem si chtěl koupit jejich mikinu a instruktor byl tak hodný, že mi ji věnoval na památku – mám ji do teď a rozhodně při další návštěvě Londýna vím, kam se zastavím. Kromě toho si vytvoříte kontakty kamkoliv vyrazíte a hlavně s místními! Ti budou vědět, kde a co je dobré. Co si budeme, zjišťovat věci přes google může být občas náročné a zavádějící.

Všechno tohle tvoří zážitky, na které velice rád zpětně vzpomínám. Dovolenou lze teoreticky spojit se závoděním, kdy závody samy o sobě budou vždy zážitek, ale představte si – co by bylo víc, než vyhrát závody a pak si ještě užít krásy doposud nepoznaného města se svými nejbližšími? A i kdyby to výhra nebyla, tak nějak tu hořkost porážky je přeci potřeba zapomenout – třeba gelato a tiramisu zní jako ideální plán 😀

VLASTNOSTI A PŘÍSTUPY

BJJ vás postupně jakožto člověka změní. Naučí vás spoustě věcem jako disciplíně, pokoře, respektu, open minded přístupu, neustálému zlepšování se, získáte sebevědomí a zlepšíte kritické myšlení a spoustu dalších vlastností. No a proč je tomu tak? 

Důvody se budou u každého lišit. U někoho to bude soutěživost, u někoho touha zjistit víc u jiných zase nespokojenost sám se sebou. Jako první vlastnost uvádím disciplínu. Ne každý ji ze začátku má ale postupem času, když začnete pravidelně chodit na tréninky, tak si disciplínu jako takovou vybudujete. Postupně si začnete zvykat, že každé úterý a čtvrtek si v 18:00 balíte věci na trénink, 18:15 vyrážíte, a domů se vracíte spokojení a plní endorfinů ve 20:30. Postupem času tam přidáte i páteční trénink a občas zajdete v neděli na open mat. Při takovémhle “režimu” pak většinu lidí bude mrzet, že jeden trénink vynechali a ihned začnou přemýšlet nad tím, jak by to mohli vynahradit, jestli další týden půjdou výjimečně i ve středu, nebo si zatrénují 2 tréninky po sobě v úterý. Při takovémhle smýšlení si člověk nejprve vybudoval rutinu a nabyl disciplínu ji dodržovat. Skvělé na tom je, že pokud se člověk naučí disciplíně v jednom odvětví, v tomto případě BJJ, tak to pak v ostatních odvětvích půjde již o dost snáz a to ať už to bude jídelníček, šetření peněz nebo cokoliv jiného.

Pokora a respekt mi přijde, že k bojovým sportům jako takovým patří. Jsou zde nějaké tradice a to v podobě, že se vždy na začátku a konci tréninku dělá nástup a všichni se navzájem pozdraví úklonem, popřípadě si zatleskají na konci tréninku a následně si podají ruce a poděkují si za trénink. Případně pokud instruktor vysvětluje techniky, tak studenti nevyrušují. Příkladů je mnoho. Nejspíš to bude tím, že instruktor jako takový má znalosti, které se chceme dozvědět a naučit se je. Stejně tak jako ve škole žáci respektují svého učitele. Tady navíc bude ještě ten faktor, že vás nejspíš instruktor smotá do klubíčka, pokud bude chtít a ikdyž se budete snažit sebevíc, tak s tím nic nenaděláte – to je asi nejvíc “humbling experience”, kterou můžete zažít a ne každý ji unese. Co si budeme, když ego člověka dostane takovou nálož a dost často od fyzicky daleko slabších klidně i starších lidí, tak ne každý to ustojí. Důležité je však pokračovat dál a nepřestat, protože takových šrámů na egu a nejen něm bude ještě nespočet.

Open minded přístup – objevování nových věcí, učení se novým věcem, zkrátka nebýt uzavřený paličák. V grapplingu se budete muset jednoznačně naučit open minded přístupu – pokud ne, tak vaše cesta bojovníka bude velmi trnitá a příšerně zdlouhavá. Pokud se nehodláte učit novým věcem a ignorujete techniky, které jste museli odklepat, nebo na vás fungovali a vy jste se tak dostali do horší pozice, tak se horko těžko budete zlepšovat. S přístupem všechno umím, všechno znám, nepotřebuju poradit, moc daleko v bojových sportech nedojdete. Lepší je neustále objevovat nové věci, učit se novým věcem a nezakrnět – což platí nejen na žíněnce, ale i v běžném životě.

Jakmile dokážete kohokoliv přeprat, tak vám to sebevědomí dodá ať už chcete nebo ne. Představte si, že na tréninku hodíte kohokoliv, koho si zamanete. Dokonce i na jaký hod chcete. A je naprosto jedno, zda má sparring partner o 30 kilo navíc, jestli je to kluk nebo holka, hodíte prostě každého. Asi byste pak o sobě nepochybovali, když by se vás kamarád na oslavě narozenin zeptal, že ho ani omylem nehodíte na suplex. Takto nabyté sebevědomí má přenos i v ostatních oblastech života. Když jsem skládal státní závěrečné zkoušky a vlastně i maturitu, tak jsem nebyl nervózní a nic si z toho nedělal. A to nervák jsem, to mi věřte. Domnívám se, že je to tím, že jsem již v té době zápasil. Jaká situace může být v běžném životě více stresující než to, že jste v reálném boji a jde proti vám soupeř, který vás chce hodit, uškrtit a upáčit? Moc jich asi nebude.

Jak říká jeden z nejznámějších trenérů John Danaher – v životě není moc scénářů, kde musíte aktivně řešit problém, který se neustále mění a k tomu navíc ve velmi omezeném čase, kdy vás sparring partner chce porazit – vyřešit problém, který mu vytváříte, dříve než vyřešíte vy ten svůj. Toto vám do značné míry pomůže kriticky přemýšlet, dokonce i pod časovým tlakem a postupně vás to bude učit řešit problémy efektivněji a rychleji.

Určitě by se našla spousta dalších vlastností, přístupů a stylů, které vám brazilské jiu jitsu nabízí, pomáhá s nimi a postupně vás v nich zlepšuje. Tyto však nejvíce pozoruji u sebe i u ostatních a rozhodně patří mezi jedny z nejdůležitějších a nejzásadnějších.

ZÁBAVA

No a jeden z nejdůležitějších tipů proč začít s BJJ na závěr… Je to zábava! Je to sport, který může dělat naprosto každý v jakémkoliv věku s různorodými predispozicemi, či zraněními, starostmi a dalšími věcmi… A každý si na tom najde to své. Někomu se bude nejvíce líbit to, že se zapotí a dá si do těla, jinému, že se v něčem neustále posouvá a bude ho bavit ta cesta zlepšování se, další má radost z toho, že se mu podaří někoho uškrtit, nebo že se mu konečně vydařila ta omoplata, o kterou se pokoušel posledních x měsíců. Někdo jiný má radost, že se posunul a už zvládne utéct schopnějšímu silnějšímu a většímu sparring partnerovi no a jiní budou zase rádi, že na chvíli vypadnou od práce do jiného prostředí a vypustí z hlavy veškeré starosti běžného života. No a možná úplně nejlepší věc ze všech je dobře strávený čas v pozitivní navzájem podporující se komunitě – mezi přáteli. A to ať už je to po tréninku během debatních kroužků, nebo na campu, kde se vidíte s lidmi z ostatních měst, států anebo na dovolené, kde teprve nové přátele poznáte… Grappling je zábava pro všechny!

A proč tedy s grapplingem začít?

Důvodů proč začít s brazilským jiu jitsu je mnoho a rozhodně jsem nezmínil všechny. Jakmile k němu přičichnete a vydržíte pár měsíců, tak vás už nepustí. Je to velmi návyková disciplína. 

Pokud váháte, že byste to chtěli zkusit, ať už grappling nebo třeba i jiný úpolový sport jako třeba MMA, tak přijďte na trénink, jakmile budete moct. Rozhodně neuděláte chybu. Odkládání je kontraproduktivní a předhazovat si důvody, že začnete až na nový rok, že nábor byl před týdnem a vy jste zrovna nemohli a už budete pozadu obzvlášť tak. Čím dřív začnete, tím lépe. No a pokud by vám to přeci jen nesedlo, tak aspoň víte, že se v životě chcete věnovat něčemu jinému. Sporty a koníčky by vždy měly být zábava.

Ať už se stane tak či onak, doufám, že se vám tento blog líbil. Jaké jsou vaše důvody, proč provozujete úpolové sporty? A pokud ne úpolové tak jaké? Máte nějaký cíl, kterého chcete ve sportu dosáhnout? Zapojte se níže do diskuze, případně mě kontaktujte na sociálních sítích nebo prostřednictvím mailu. Rád si s vámi popovídám. Napočtenou u dalšího blogu!

Líbil se vám článek?

Sdílejte článek se svými blízkými na sociálních sítích nebo podpořte autora!

Podpoř mě!

Pokračujte ve čtení

Grappling industries Amsterdam 2024

Minulý týden jsme vyjeli stejně jako před 2 lety do Amsterdamu na grappling industries. Jel jsem já, Lucka, Pája.  Jako tým jsme skončili 5. ze 110 týmů. Pája byl 2x zlatý, 1x bronzový; já 2x zlatý a Lucka 2x stříbrná. Celkově jsme měli 15 winů, 4 prohry. JÁ Závodil jsem po 2 letech, naposledy taky...

Grappling industries Amsterdam 2024

Minulý týden jsme vyjeli stejně jako před 2 lety do Amsterdamu na grappling industries. Jel jsem já, Lucka, Pája.  Jako tým jsme skončili 5. ze 110 týmů. Pája byl 2x zlatý, 1x bronzový; já 2x zlatý a...

Grappling industries Amsterdam 2024

Minulý týden jsme vyjeli stejně jako před 2 lety do Amsterdamu na grappling industries. Jel jsem já, Lucka, Pája.  Jako tým jsme skončili 5. ze 110 týmů. Pája byl 2x zlatý, 1x bronzový; já 2x zlatý a...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *